دوشنبه 21 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 10:38 ب.ظ


آموکسی سیلین / کلاوولانات یک آنتی بیوتیک رایج است . از آن برای درمان عفونت های باکتریایی گوناگون مثل عفونت گوش میانی ، سینوزیت ، و عفونت های پوست ، دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری استفاده می شود.
چگونگی مصرف
آموکسی سیلین / کلاوولانات را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. خوردن آن با غذا می تواند از دل به هم خوردگی ناشی از آن جلوگیری کند. قرص های جویدنی آن حتماً باید جویده یا خرد شوند. بهتر است این دارو در فواصل زمانی برابر در طول شبانه روز مصرف شود تا مقادیر ثابتی از آن در خون و ادرار وجود داشته باشد. برای مثال اگر قرار است روزی 3 نوبت مصرف شود، فواصل باید 8 ساعتی باشند (مثلاً 6 صبح ، 2 بعدازظهر و 10 شب ). اگر این برنامه با برنامه کاری یا خواب شما مغایرت دارد، از پزشکتان بخواهید در تعیین یک برنامه مناسب تر شما را یاری دهد. مهم است که دارو سر وقت و به مقدار کامل مصرف شود، حتی اگر احساس بهبودی می کنید. چنانچه پیش از اتمام کل داروی تجویزی آن را قطع کنید ممکن است دچار عود علایم شوید. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که به یاد آورید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید: اسهال شدید یا خفیف ولی پایدار، سردرد، تهوع و استفراغ ، زخم دهان یا زبان ، خارش یا ترشحات واژن ، یا پلاک های سفید در دهان یا روی زبان . یک پاسخ حساسیتی نادر به این دارو آنافیلاکسی است ، که به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد. از آنجایی که آنافیلاکسی سریع پیشرفت می کند، در صورت بروز تورم لب ها و دور چشم ؛ بثورات جلدی ؛ کهیر یا تورم های بر روی پوست ؛ تب ؛ غش ناگهانی ؛ ضربان قلب سریع ؛ یا خس خس سینه یا تنفس مشکل ، دارو را قطع کرده و با یک مرکز خدمات اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آموکسی سیلین / کلاوولانات پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به هر نوع ماده غذایی ، نگه دارنده ها، رنگ های خوراکی یا سایر داروها، به ویژه آنتی بیوتیک ها (پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها، مهارکننده های بتا ـ لاکتاماز).
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی (مثل ایبوپروفن و آسپیرین )، داروهای ضدانعقاد (رقیق کننده های خون نظیر وارفارین )، قرص های ضدبارداری حاوی استروژن (این دارو اثرات این قرص ها را کاهش می دهد)، داروهای نقرس (پروبنسید، آلوپورینول )، و آنتی بیوتیک های دیگر (آمینوگلیکوزیدها، اریترومایسین ، تتراسایکلین ).
دارای سابقه یا دچار مشکلات خونریزی دهنده (مثل زخم معده ، هموفیلی ، یا کمبود پلاکتی )، کولیت (التهاب روده بزرگ ) ناشی از آنتی بیوتیک ها، یا بیماری کلیوی .
هنگام مصرف آموکسی سیلین/ کلاوولانات توصیه می شود
حتی در صورت احساس بهبودی ، تمام داروی تجویز شده را برای درمان عفونت و جلوگیری از عود مجدد آن مصرف کنید.
اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، تا یک ماه پس از پایان دوره درمان با آموکسی سیلین / کلاوولانات از یک وسیله جلوگیری از بارداری دیگر نیز نظیر کاندوم یا ژل های اسپرم کش استفاده کنید.
برای جلوگیری از اسهال ناشی از این دارو ماست بخورید.
آموکسی سیلین / کلاوولانات را دور از دسترس کودکان ، و دور از حرارت ، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط این دارو فاسد می شود). پس از تهیه سوسپانسیون آن را در یخچال نگهداری کنید؛ پیش از مصرف شیشه محتوی سوسپانسیون را به خوبی تکان دهید.
در موارد شکل های مایع دارو از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقدار دارو استفاده کنید.
اگر ظرف 3 روز از مصرف این دارو احساس بهبودی نمی کنید با پزشکتان مشورت کنید.
هنگام مصرف آموکسی سیلین / کلاوولانات نباید
دیگران را در مصرف این دارو سهیم کنید؛ آنها ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشند.
دارو را پس از تاریخ انقضایش مصرف کنید.
دارو را ناتمام قطع کنید؛ مگر در صورتی که پزشکتان چنین توصیه کند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo